Jak odlehčit váhu na kole?
Už jsi se určitě někdy zamýšlel jak nejlépe vyšetřit nějaké to kilo při jízdě na kole. Nejprve to začne lehčím vybavením. Pak lehčími komponenty na kolo. Oboje odlehčování stojí nemálo peněz a hlavně mnohdy životnost těchto věcí je kratší, než u “průměrných” věcí.
Velice zajímavou a riskantní alternativou je, že zcela vynecháš nějakou část věcí. Třeba si nepovezeš vůbec spací systém nebo minimum jídla od startu a budeš počítat že jej budeš často dokupovat. Vezmeš si minimum nářadí, či oblečení…
Co ale ze všeho nejvíc váží a co lze o pár kilíček osekat? No je to přeci naše tělesná váha! Pro mnoho bikepackerů z hobby ale i výkonostní kategorie může být toto řešení geniální cestou.
Koncem zimy jsem se postavil na váhu a nevěřil jsem svým očím, zásluhou mnoha životních událostí jsem přibral 11kg oproti mé ideální jezdecké váze. Váha mi ukázala 82kg. Když sednu na kolo tak to znamená, že s sebou táhnu navíc po okraj naplněný kýbl s vodou.
V mém případě mi vyhovuje držet půst, skládající se pouze z vody a v případě, že se mi motá hlava nebo jsem moc unavený dám si lžičku medu. Nepožívám při tomto druhu půstu žádné doplňky stravy. Takové půsty držím od osmi do dvaceti dnů jednou až čtyřikrát za rok. Není to vhodná metoda pro každého. Málo disciplinovaní jedinci mohou po půstu opět nabrat, když nebudou dodržovat nějaké správné základní stravovací návyky. Často jsem praktikoval půsty skládající se z příjmu tekutin skládajících se z Neery (čistý sirup), vody, chilli a citrónů. Také občas praktikuji stravu skládající se pouze z bio ovesných vloček doplněnou o oleje za studena lisované, zeleninu, ořechy, sýry a ovoce + nějaké kombo doplňků stravy jako jsou vitamíny, minerály, omegy 3 a nějaké další doplňky.
Metod je hodně od pravidelných malých porcí, po striktní diety, účelem článku však není návod jak pomocí úpravy stravy zhubnout, pouze poukázat na tuto možnost. Také poukázat na to, že tento druh čištění těla může být blahodárný pro zažívání.