BÍLKOVINY – protein pro svaly
Bílkoviny, možná je znáte pod slovem proteiny, jsou jednou z mnoha základních živin v naší výživě. U vytrvaleckých sportů je zastoupení bílkovin ve výživě velmi důležité – proč? Čti dál a dozvíš se to!
Bílkoviny v našem těle podléhají neustálé degradaci a novotvorbě – říká se tomu denní obrat bílkovin a je to proces, který je nevyhnutelný pro fungování naší tělesné schránky. Bílkoviny se účastní při produkci hormonů, protilátek a enzymů. Správná funkce a produkce hormonů má vliv na celou řadu životních funkcí. U sportovců můžeme zmínit například regeneraci svalové hmoty. Sportovci jsou vůči rozpadu bílkovin mnohem náchylnější, protože výkony, které podávají kladou velmi vysoké nároky na fyziologické procesy v našem těle a ty potřebují výživu. Pro správné fungování a regeneraci je tedy potřeba do těla dostat bílkoviny. Když se do těla dostanou bílkoviny spolu se sacharidy, unavený sval získá mnohem více energie, než jen ze sacharidů. Opačný extrém může být akutní nedostatek bílkovin. U bikepackingového závodu či jiné ultravytrvalostní aktivity se ti může stát, že tvé tělo začne “požírat” tvé vlastní svaly! Stalo se to mě, i mnohým jiným sportovcům. Zajímavé je, že náš organismus je tak chytrý, že nejprve začne požírat svalové skupiny, které nejsou tolik využívané. V bikepackingu to jsou prvotně svalové skupiny na rukou a prsou.
Zdroj bílkovin najdete v listové zelenině, luštěninách, quinoe, semínkách (např. konopná semínka). V živočišném zastoupení jsou bílkoviny obsaženy ve vajíčkách (opravdu doporučuji jen ověřenou domácí produkci), mase (já osobně odebírám maso od místního chovatele krav, u kterého vím, že má zdravá zvířata, která nejsou napíchaná antibiotiky, chová je s láskou a úctou ve velkém výběhu. Takové maso se pak chuťově nedá srovnávat s masem z pultu z obchodu – a prosím, maso ze supermarketů radši vynech úplně). Zastoupení bílkovin najdete i v mléčných výrobcích (sýry, mléko apod). Já jsem si oblíbil domácí kozí sýry i jogurty od našich koz. V případě kupovaných sýrů se zaměřuji na specializované sýrárny. Dalším zdrojem – a někdy i velmi chutným mohou být proteinové nápoje. Používám výhradně veganské a dlouho jsem hledal, než jsem našel opravdu „čistý“ proteinový nápoj, ve kterém by nebyly přidané umělé látky. Vzhledem k tomu, že bydlíme na statku a ráno je potřeba obstarat zvířata a hlady bych trpěl před snídaní :-), tak si dávám proteiňák většinou ráno před tím, než jdu krmit nebo dojit kozy 🙂 . Používám značku SUNWARRIOR. Rád si i do smoothie po závodech nebo velmi náročném tréninku přidávám např. makový protein, který pomáhá pro regeneraci a růstu svalové hmoty. Více o mém testování proteinových nápojů a jednotlivých vegan proteinů se dozvíš v článku, který připravuji.
Tak co dozvěděl ses něco nového? Máš zkušenosti s proeinovými nápoji? Nech mi tu vzkaz jako poděkování za tento článek nebo dotazy k tomuto tématu!
11 Komentáře
Díky za článek, myslel jsem že proteiny jsou jenom v mase, ale že i v zelenině a semenech.
jako pekny ale tohle jidlo v nakladech na porizeni stoji 3x tolik co bych zaplatil za potraviny v supermarketu. jasne ze je v uplne jiny kvalite a docela ti i verim, ze ta mala porce co mas na fotce ti proste vystci protoze to prave neni z nakoupeny z Lidlu nebo tak. lidi sou proste liny si obstarat kvalitni stravu. je to kratkozraky no, vidim to na tatovi je mu 54 a ji naprosto priserne, cukrovka, operace srdce, nadvaha, kycle, kolena.
To sem si říkal taky, ale je to fakt kvalita vs kvantita … To platí asi ve všem. Když vydržíš začátek,tak se žaludek přizpůsobí na mensi porce a výživové ti to stačí…
Ahoj, díky za článek. A jak to děláš s jídlem na závodech? U navad jsi psal, že jsi jedl místní domácí chléb a sýry, ale co při závodech v Čechách? Moje zkušenost je taková, že skončím u Vietnamce ve večerce (tímto jim všem děkuji, mají otevřeno téměř pořád), nebo v hospodě, kde je v lepším případě guláš, v tom horším smažák. Jak zvládáš přechod na tuto stravu? Děkuji za odpověď
Ahoj Tomáši. Teď zveřejňuji články o základním pochopení té stravovací pyramidy – cukry, tuky, bilkoviny, vitaminy, mineraly, esencialni latky, antioxydanty, atd… To na co se ptáš bude předmětem samostatného článku a dost komplexního. Ne ja nemám problémy s přechodem na „prasáčtėjší“ stravu během bikepackingové akce. To že tělo se s tím musí složitěji vypořádat (náročnější štěpení jídla, nevyužití všech živin z toho) neznamená, že to musím / musíš nutně fyzicky pocítit (třeba pálení žáhy, zažívací nestabilita ve střevech). I ve vietnamské večerce se dá pořídit skladba potravin lépe vyhovující (málo kdo to dělá), třeba zahrnout vločky, zákys, naložené zelí, ovoce a zeleninu (dobře omejt), samozřejmě to do sebe nanahrnout naráz. A necpat do sebe jenom šunku, sejra, rohlik. Tělo je při těchto akcich enormě citlivé na všechno. Nejdůležitější pro mě jsou doplňky stravy o kterých zveřejním další článek, protože to je ten KLÍČ k vyrovnanosti.
Děkuji za odpověď a budu se těšit na další články
Článek se prezentuje jako informace o důležitosti bílkovin pro sportovce. O funkcích bílkovin jsou tam asi dvě věty a autor nahodile vybírá tři funkce z desítek, které bílkoviny zastávají. Následně zakončuje kratší odstavec, rozvedenou informací: „Je dobré jíst bílkoviny.“
Následně další odstavec a gró článku se věnuje nepodloženým tvrzením, že farmářské produkty jsou výživnější než komerční (autor je sám statkář, věnuje se i prodeji těchto produktů?). No, a potom konec. Informativní jak stehno, jak se u nás říká.
Ahoj Marku, děkuji i za tento pohled na moje články. Negativní kritiky nás vždy posunou v životě dál. Proto si jich vážím stejně jako těch pozitivních. Ale občas je to také o tom v jaké energii a s jakým záměrem to člověk sdělí a jak si váží práce, kterou někdo jiný dělá. Obsah článku nemá obsáhnout veškeré aspekty jednotlivých témat, pak by byli dosti nevstřebatelné pro čtenáře. Naštěstí nemusím prezentovat důkazy o tom že, farmářské potraviny mají úplně jiné výživové hodnoty protože: ano žiji na statku a každý den se učím hospodařit, takže to vím :), jsem člověk který má jisté výsledky na závodech a zkušenosti v cyklistice a ve srovnání s ostatními mi perfektně fungují, takže je s ostatními rád sdílím. Prodeji produktů se z pohledu finančního úřadu nevěnuji 🙂 ale určitě zásobujeme blízké lidi okolo sebe. Pokud tě články nenaplňují, omlouvám se, ale nemohu a hlavně nechci uspokojit všechny čtenáře.
Myslim ze sem se dozvedel docela dost jo jasne neni to odbornej clanek a ten bych ani necet, uz tady mi prijde az dost informaci. Diky
Ahoj, Štěpáne, díky za článek. Jako vegetarián si občas říkám, že to nemám až tak složité. Když vidím jaký prasárny se dělají s masem a jak fungují velkochovy.
Měj se Dan Nový
Ahoj Dane, no jo já bych to už taky nesežral ze supermarketu 🙂 a to se nebavím jenom o tom, co v tom je za analyzovatelné látky – však víš co tím myslím, ta slepice neviděla nebe, trávu, žížalu…