Co je to bikepacking
JAKÁ JE DEFINICE BIKEPACKINGU?
Bikepacking je jednoduše řečeno cestování na kole na více dní. Česky bychom to mohli nazvat čundrování na kole. Vezmeš si s sebou většinu věcí, bez kterých se neobejdeš. Většinou to je oblečení , jídlo, nářadí na kolo, věci k přespání venku. Slovo bikepacking je složeno ze dvou slov Bike (jízdní kolo) a packing (zabalit se). Zvláštním odvětvím bikepackingu jsou bikepackingové závody.
PROČ SE VĚNOVAT BIKEPACKINGU?
Bikepacking je cyklistická disciplína, ve které poznáváš velký kus neznámé krajiny, lidi, zvířata a napojuješ se na kořeny přírody – rozpomínáš se na svoji přirozenost. Pro někoho je bikepacking zábava, pro jiného terapie. Pro mě osobně, to je cestování a poznávání časoprostoru i dalších světů, které v sobě a kolem sebe otevírám. Je to geniální prostředek pro cyklisty, kteří se věnovali závodění, ve kterém momentálně nevidí smysl nebo na to fyzicky nemají. Skvělý způsob zažití dobrodružství pro veškeré věkové kategorie! Tak trochu jiná cesta k poznání nových přátel a spojenců.
KDE JEZDIT BIKEPACKING?
Jezdit se dá de facto kdekoli to technicky lze. Na sněhu, v poušti, na asfaltu, šotolině nebo v terénu. Pro danou trasu volíme vhodné kolo a vybavení.
KDY JEZDIT BIKEPACKING?
Kdykoli se ti chce. Je to samozřejmě spojené s tvými zkušenostmi, odolností a chutí. Asi není nejlepší nápad vyrazit v -15 stupních bez zkušeností a adekvátního vybavení. Je zajímavé projet trasu, kterou znáš v jiném ročním období a nebo ve tmě – to pak prostor, kterým projíždíš, dostává úplně jinou dimenzi.
JAK JE DLOUHÁ BIKEPACKINGOVÁ TRASA
Je tak dlouhá jak si ji naplánuješ nebo ti ji někdo jiný naplánuje. Označení „bikepacking“ se dá použít ve chvíli, kdy jsi na takovém dobrodružném podniku minimálně přes jednu noc. Obvykle taková bikepackingová akce trvá několik dní a je dlouhá několik stovek kilometrů.
ROZDÍL MEZI BIKEPACKINGOVÝM VÝLETEM A ZÁVODEM?
VÝLET: Jedeš sám nebo s přáteli na několikadenní projížďku. Vše si plánujete a prožíváte dle svých potřeb.
ZÁVOD: Je cyklistická disciplína, stejně jako je třeba silniční závod, enduro, 24 hodinovka, apod. Organizátoři bikepackingových závodů si definují vlastní pravidla. Jestli tě toto téma zajímá více, přečti si můj příspěvek: Co je to bikepackingový závod.
HISTORIE BIKEPACKINGU
Za kolébku bikepackingu je po považovaná Amerika. První oficiální závod v Americe vznikl pod názvem The Tour Divide. Evropa nezaostala a Čechy už vůbec ne. Já jsem organizátor WOLFman bikepackingových závodů, ale rozhodně to není jediná akce tohoto typu v České republice. Zde mám příspěvek o nejznámějších českých bikepackingových akcích, které by sis neměl nechat ujít.
JAKÉ KOLO NA BIKEPACKING?
Vhodné kolo volíme podle převažujícím charakteru trasy, počasí ale i podle tvého fyzického, mentálního a duševního rozpoložení. Používají se kola od silničních, přes gravel, MTB až po fatbike. Jsou na startu k vidění i specialitky, jako jsou kola upravená pro lehce handicapované nebo lehokola, jednokolky, a podobně. Jaké zvolit kolo na bikepacking je poměrně složitá otázka, proto se ji věnuji v jiném příspěvku, který ještě není dopsaný.
JAKÉ VYBAVENÍ NA BIKEPACKING?
Odpověď je shodná s předešlým odstavcem. Trasa, počasí, tvoje predispozice, to vše hraje obří roli, proto je toto téma vhodné na další příspěvek.
CO NENÍ BIKEPACKING!
Mnoho lidí obdivuje cyklisty jezdící obří nálože trasy na jeden zátah v nesrovnatelném tempu s účastníky bikepackingové akce. Je nutné zdůraznit, že tito cyklisté lámou rekordy s podporou, tedy jede s nimi auto s veškerým servisem nebo mají domestiky, maséry, fyzioterapeuty, psychology. Tyto výkony jsou bezesporu heroické, ale pouze ve fokusu vzdálenosti a rychlosti překonání. S pravým bikepackerem tito cyklisté mají společného pouze to, že překonávají velikou vzdálenost. Nástrahy, se kterými se potýkají bikepackeři, daleko přesahují roviny rychlosti a obří vzdálenosti, tedy roviny které jsou ústřední pro tyto lamače rekordů.