TUKY – zdravé a nezdravé
Tuky ve stravě velmi potřebuješ, záleží však v jaké formě a jaké tuky do těla přijímáš. Jsou nenahraditelným zdrojem dlouhodobé energie. Mimo jiné vitamíny A, E, D, K jsou rozpustné v tucích! Tuky ti pomáhají tělo termoregulovat a chrání orgány před poškozením. Moc se nemluví o tom, že tuky jsou součástí buněčných membrán a to mi přijde opravdu zásadní informace, se kterou by jsi měl ve stravování pracovat.
Důležitou informací pro tebe asi taky bude, že při dlouhodobé a velmi intenzivní zátěži, čerpá tělo energii ze sacharidů. Při středně dlouhé zátěži bere energii z tuků. Cílem vytrvalců, kam bikepacking spadá, je v soustavné přípravě tělo přeorientovat i při dlouhodobé zátěži na braní energie z tuků, protože potom nepřichází tak rychle svalová únava a neklesá výkon. Pravidelný vytrvalostní trénink a správná strava tak zvyšuje schopnost využívat energii pro svalovou činnost převážně z tuků.
Nejzdravější tuky pro tvoje tělo jsou ty NE tepelně upravené. Zdroj takových tuků najdeš v:
ořechách (mandle kešu, para, vlašské, lískové, pekanové,…)
semínkách (lněné, konopné, dýňové),
oleje lisované ze semen – pozor lisování musí probíhat za studena a oleje musí být čerstvé.
Dále třeba v olivách, avokádu, a některých rybách.
Zdravé tuky najdeš i v másle (velký pozor dej na lehce roztíratelná másla, protože tam jsou většinou přidané látky navíc), vejcích (nejlépe domácích nebo z ověřeného chovu).
Předchozí dva odstavce by měly být velikým vodítkem pro bikepackery a jejich dychtivé dotazy, co že to teda mají kupovat v lokálních potravinách za výživné a vyvážené potraviny na svých cestách a závodech?
Teď trochu opruz informace, tak to prsknu do jednoho souvětí, protože jsme sportovci a ne chemici 🙂 Součástí tuků jsou mastné kyseliny, které se rozdělují na nasycené (např. tučné maso, sádlo, máslo, kokosový, palmový olej) a nenasycené (mononenasycené – třeba olivový panenský olej a polynenasycené, takzvané omegy 6 a 3).
Heureka a teď se vracím k prvnímu odstavci, kde jsem psal nějaký ty bláboly o tom jak je důležité mít dobrou prostupnost buněčné membrány vzpomínáš? Je-li v obalu buňky správný poměr omega 6 a omega 3 mastných kyselin (druh tuků), tak je buňka zdravá, prostě dokáže efektivně a plnohodnotně fungovat. O tomto tématu jsem napsal samostatný článek, protože při dnešní stravě a způsobu žití je nemožné mít tyto dvě omegy v těle vyvážené a to si zasloužilo extra článek. Je potřeba kvalitních doplňků. A omega 3 máme akutní nedostatek. Já používám Balance Oil+ od značky Zinzino. Po dlouhou dobu jsem užíval top světové značky vyrábějící doplňky stravy a stálo mě to opravdu nemalé peníze. Nakonec jsem zakotvil u výše zmíněného, protože jejich produkty jsou čisté a hlavně na sobě cítím veliký rozdíl. Produkty jsou tak špičkový, že jsem se stal prodejcem této značky (pokud uvažuješ o doplňcích stravy a potřebuješ k tomu konzultaci, protože se v tom nevyznáš, napiš mi mail nebo zavolej). Ale nekažme tento článek mojí obchodní sebepropagací, tím ti nechci narušovat vzdělávací čtení.
Negativní účinek pro tvoje tělo mají tuky, které obsahují trans mastné kyseliny. To jsou tuky, které se vyrábějí průmyslově procesem ztužováním. Výsledek je velmi snadno roztíratelný a dlouhodobě skladovatelný tuk. Často zde má zastoupení sójový, řepkový, slunečnicový, palmový olej. Tyto potraviny jsou levné a nezdravé. Zvyšují LDL cholesterol v krvi, což má za následek závažná onemocnění, jakojsou kardiovaskulární či onkologické problémy. Tyto trans tuky baštíš v levnějších formách margarínů, často v jídlech z restaurací, sušenkách, cereálních tyčinkách, brambůrkách, různých krekrech, náplních, křehkém pečivu a toxických fast foodech.
Jak toto téma uzavřít? Už víš, že tuk není jen jeden. Víš, že si máš dávat bacha na trans tuky a víš něco o tom, že z dnešní stravy 21. století NELZE získat vyvážený poměr polynenasycených omega tuků, což je zcela zásadní pro správné fungování KAŽDÉ buňky ve tvém těle!!! Ještě ti příjde tak důležité řešit na prvním místě, jestli máš dostatek vitamínu C, B nebo magnesia? Předpokládám, že ne. A jestli ano, tak si, prosím, znovu přečti tento článek.
Napsal jsem také článek Jaké jsou zdravé cukry? Nebo Bílkoviny – svalový protein. Pod články se můžeš zapojit do diskuse.
12 Komentáře
No takze kdyz sezeru pul kila slaniny, tak bych mel sezrat i pul kila neceho v cem sou ty omegy 3. A v cem sou ty trojky?
Omegy3 jsou v rybím tuku, dá se koupit, ale kvalita je strašně rozdílná. Také jsem se nikde moc nedopátrala, jaké je to správné dávkování. WHO světová zdravotnická organizace uvádí jiné normy, než výrobci omeg.
Dávkování je většinou podle váhy, ale také podle toho jak velký disbalanc máš mezi omega 3 a 6. Pak samozřejmě je další věc, že to do sebe nemůžeš naklopit, pokud se nepletu, tak organismus nepříjme více jak 20ml denně (ale tohle si nejsem úplně jistej)
A jak zjistim jaký „disbalanc“, jak jsi to napsal, mám? Předpokládám že musím k praktickému lékaři. Ten BalanceOil mě příjde zajímavý.
Maru já myslim, že praktickej lékař nemá potuchy co jsou to omega mastné kyseliny a jejich význam! Udělají ti testy v laborce (teď ne v době pandemie), ale testy budou dost nečitelný a drahý. Stejně s nima budeš muset za nějakým výživovým specialistou, nebo tak něco. Zinzino které prodávám má anonymní krevní test, kde ti vše logicky a polopatě popíšou. Cinkni mi vysvětlil bych ti to a hlavně přes mě to máš výhodnější koupit.
No na objem se to nedá počítat, jedna věc je že poměr omeg 6 a omeg 3 má být 1:1 (podle norem 3:1 ale oni kecaj), takže ideálně by jsi měl do sebe dostat stejné množství obojího. !!!Ale!!! jde i o celkový počet procent tuků v těle, nesmíš ho mít málo, ani moc. Hele o tom mám rozepsaný článek, který se zabývá vyloženě omaga 6 a 3.
Díky, opět super článek. Nicméně nechápu že naši dědečkové žrali sádlo a maso a žádný doplňky stravy a dožili se požehnaného věku. Holt se málo hýbeme.
Děkuji za pochvalu. No to máš pravdu, ale naši předci neměli nenávratně znečištěné pole, ovzduší, vodu, organismus,… Jablko, brambora, mrkev, květák který jsi snědl před 100 lety měl diametrálně jiné výživové hodnoty, než to co sníš dnes. Světelná hygiena (mimochodem další článek, který na toto téma připravuji) byla na vysoké úrovni – byť o ní nic nevěděli. A spousta dalších věcí, co zapadala do té skládačky.
Proboha co je to světelná hygiena?
To je povědomí a učení o tom jaký má na náš život ZÁSADNÍ vliv světlo. Zahrnuje to jak pozitivní vliv, tak negativní. Třeba vitamin D je velice důležitý a nejlepší způsob, jak ho získat je ze slunce, ale jenom někdy to funguje… Nebo třeba kuli tvorbě melatoninu by jsi neměl v noci sedět u počítače a vůbec čehokoli co vyzařuje ve svém vlnovém spektru modrou složku – a jako noční režim na mobilu tě nezachrání – ten všechnu modrou neodbourá…
Safra Štěpánku, teď se skoro stydím že to tady čtu teď v noci. A to jsme se o tomhle tématu už okrajově bavili 😀 no tak to jdu vypnout, jinak hezký článek 🙂
Ooo Matěji, vítej na tomto skromném chatu. Nestyď se já také odpovídám v noci. Ale v režimu červené obrazovky. Článek o světelné hygieně mi chvilku potrvá – jednoduché věci nkdy mají složité myšlenky.