SACHARIDY (cukry) jak fungují?
Efektivita přenosu výživových látek, které dávají energii buňkám, celému tělu, je zásadní. U sportovce, který má jasno ve výživě a stravě dochází k diametrálnímu zvýšení výkonu. Nejsem žádný výživový expert, vše mám odzkoušené na sobě a trvalo dlouho, než jsem došel k nějakému ucelenému konceptu a vlastně těžko říci, jestli ho mám ucelený. Mohu s vámi ale posdílet, jaké dobrůtky jsem do svého stravování pustil a naopak, jaké jsem odstranil a jaký to mělo efekt na mé fyzické i mentální tělo. Pro pochopení, proč jsem do svého stravování pustil více zeleniny, ovoce, oříšků a semínek, bych ti rád srozumitelně sepsal, co potraviny jako takové obsahují. Určitě si každý z nás ze školy pamatuje, že se učil něco o bílkovinách, sacharidech, tucích, vitamínech apod. Málo z nás ale již ví, co a jaká potravina obsahuje.
O sacharidy v dnešních potravinách rozhodně není nouze. Sportovci by měli mít zvýšený příjem sacharidů. Sacharidy si můžeme rozdělit do tří skupin a to cukry, škroby a vlákninu. Jiný pohled na sacharidy je rozdělení do dvou skupin a to “jednoduché” a “komplexní” a toto rozdělení níže popisuji.
Jednoduché cukry najdeme převážně v bílé mouce – pečivo, těstoviny, ve sladkých limonádách, mléčných výrobcích, ale i v sirupech nebo bílém cukru, většině sladkostí dostupných v klasických obchodech. Když máš vyšší příjem jednoduchých sacharidů, tvé tělo bude mít brzy hlad. Tento typ jednoduchých cukrů používám v tréninku, závodech, i při mentálním soustředění pouze tehdy, když na mě jde krize: jsem unavený a potřebuji překonat spánkový deficit, když jedu na spodní hranici anaerobní zóny (pocitově – nepoužívám žádné smart měřítka, ale o tom až v jiném příspěvku), když potřebuji podpořit mozek a výjimečně, když se chci odměnit. Pro dlouhodobou, kontinuální konzumaci jsou jednoduché cukry nevhodné!
Po komplexních sacharidech nebudeš mít tak rychle hlad a energie bude uvolňovaná postupně. A to je zásadní pro ultravytrvalostní sporty!
Komplexní jsou v celozrnných výrobcích, luštěninách, ovesných vločkách. Komplexní sacharidy mají vyšší podíl vlákniny a tak jejich štěpení je v těle složitější a pomalejší. Po komplexních sacharidech v potravinách nebudeš mít tak rychle hlad a energie bude uvolňovaná postupně. A to je zásadní pro ultravytrvalostní sporty! Je však důležité myslet na kontinuální doplňování před, během a po výkonu.
Často se dočteš, že sacharidy jsou zlo. Není to pravda, naše tělo je potřebuje. Ve svém stravování při tréninku jsem se převážně zaměřil na komplexní sacharidy a do svého jídelníčku jsem zařadil více žitného pečiva – domácího chleba se nemůžu nabažit! Zeleniny, ovoce a pseudocereálií, jako je například pohanka, qinoa. A to jak ve formě vařené, tak ve formě naklíčené. O klíčení a výživovém zázraku klíčků budu teprve psát. O antioxidantech budou příspěvky již brzy! Ale ještě se musíme prokousat tuky a bílkovinami, apod. K cukru tu potom budu mít lahůdku, příspěvek s názvem „Rafinovaný cukr může být nebezpečnější než heroin„.
2 Komentáře
No jsem zvědav na článek o bílém cukru… Závislost si člověk uvědomí až ve chvíli,kdy chce cukr vysadit 😁. Zajímalo by mě,jak to máš s doplňováním během zátěže – bereš si svačiny nebo kupujes?
Je to těžký nejíst jednoduchý cukry. Valim to na bajku a prostě to potřebuju. Díky za námět k zamyšlení Štěpáne. Obávám se, že bude náročný nahradit složitějšíma cukrama 🙂